Video

07/05/2013 11:00:33

BSH 0,07 % depozita mė pak: shkak, tėrheqjet nė Lekė

Ekspertėt e bankave: tkurrja ėshtė ndikuar nga tėrheqja e kursimeve si nė lekė, ashtu dhe nė valutė


TIRANE - Depozitat nė sistemin bankar shėnuan rėnie nė muajin mars, duke vijuar tendencėn negative qė po evidentohet prej disa muajsh. Banka e Shqipėrisė, nė rapotin e fundit tė saj, bėn tė ditur se stoku i depozitave arriti nė 932.5 miliardė lekė nė muajin mars, duke shėnuar njė rėnie me rreth 0.07% nė krahasim me njė muaj mė parė. Ekspertėt e bankve shpjegojnė se, tkurrja ėshtė ndikuar nga tėrheqja e kursimeve si nė lekė, ashtu dhe nė valutė, ku ndikimin tė madh ka dhėnė tėrheqja e depozitave nga korporatat jo financiare dhe financiare. Ndėrsa depozitat e individėve kanė shėnuar rritje tė lehtė nė lekė dhe rėnie nė kurimet nė valutė.

HermesNews - ©2013