Video

04/11/2014 11:31:59

Kosova i shet Shqipėrisė miell tė dėmshėm pėr shėndetin

Mielli qė futet nga vende tė tjera nė Kosovė, e blen Shqipėria. I dėmshėm pėr shėndetin e konsumatorėve. Balla, tė ndalohet importi ! Panariti do tė ngremė Bordin kombėtar tė ushqimit


TIRANĖ - Sė shpejti, dhe pse nuk dihet kur me saktėsi, do tė krijohet njė platformė kombėtare pėr ushqimin. Gjatė raportimit tė tij nė Parlament, Ministri i bujqėsisė dhe ushqimit Edmond Panariti tha se do tė ngrihet njė platformė pėr kontrollin e ushqimit qė hanė shqiptarėt. Ata qė do tė kontrollojnė sigurinė e ushqimeve qė hanė shqiptarėt do tė jetė Bordi kombėtar i ushqimit. Nė projektet e ministrisė dhe krijimi i laboratorėve dhe pajisjeve tė reja tė ushqimeve. Laboratorėt do tė kenė metoda tė thjeshta pėr tė kontrolluar standartin e ushqimeve qė vijnė nė Shqipėri dhe qė prodhohen nė vend pėr konsumatorėt. "Pėr sigurinė ushqimore ėshtė e nevojshme njė platformė kombėtarė pėr ushqimin", tha dje nė Parlament ministri. Nėnkryetari i Komisionit tė integrimit Taulant Balla kėrkoi me tepėr kontrolle nėpėr pikat doganore. Sipas Ballės mielli i rrezikshėm pėr shėndetin e njerėzve futet nga njė vend tjetėr nė Kosovė dhe pastaj nga Kosova nė Shqipėri nėn markėn "Made in Kosove". Njė gjest i dėnueshėm dhe i papanueshėm nga ligji. A mund tė jetė ky hapi i parė pėr njė patriotizėm mė tė shėndoshė me Kosovėn ?

HermesNews - ©2014