Video

19/11/2014 18:17:55

6 propozime pėr urgjencat

Efiēensė e pakėt pėr urgjencat mjekėsore, qytetarėt dalin para Ministrisė sė Shėndetsisė


TIRANE - "Thurja" organizohet pėrsėri. Kėsaj radhe pėrballė Ministrisė sė Shėndetėsisė pėr mungesė pėrgjegjshmėrie nga ana e kėsaj tė fundit dhe eficencės nė shėrbimin e urgjencave mjekėsore. Aktivistė tė shoqėrisė civile ju drejtuan ministrise me parrullėn EDHE SA DUHET TE VDESIN dhe me njė letėr ku detajohen problemet dhe sugjerohen masat ėe duhen marrė. Linjola Vata, aktiviste e nismės Thurje, tha pėr mediat: "Ka ndodhur njė ngjarje e rėndeė Njė njeri ka humbur jetėn dhe njė nga shkaqet ka qenė mungesa e shėrbimit efikas tė urgjencės. Ky nuk ėshtė rast i veēuar, por me qindra tė tjerė tė denoncuar ose jo u kanė rėnė nė hise qytetarėve duke u kushtuar jetėn. Aktivistėt dolėn pėr tė propozuar zgjidhje konkrete. "Duhet tė marrė fund sistemi shėndetėsor i korruptuar dhe i paaftė qė zhvat njerėzit dhe u merr jetėn. Njė sistem qė nuk gėzon as besimin e vetė politikės, e cila kurohet gjetkė e jashtė nė raste hallesh. Pėr kėtė arsye sot bashkė me indinjatėn tonė i dorėzojmė Ministrit njė set propozimesh, pėr tė cilat ka nevojė tė menjėhershme sistemi shėndetėsor", tha ajo. Nisma "Thurje" ėshtė njė organizėm i shoqėrise civile qė synon tė rrisė pjesėmarrjen aktive tė qytetarėve nė qeverisje nėpėrmjet vetėdijėsimit dhe reagimit civil.HermesNews - ©2014