Video

19/11/2014 18:37:09

Peleshi bėn bilancin e pėrmbytjeve

Shiu pushoi pas mesnate dhe zonat mė tė prekura ishin ato tė “Don Boskos”, “Kodra e Priftit”, Rruga “Bledar Shtylla”, ku grupet e emergjencėn ndėrhynė pėr tė larguar ujėrat nga katet e para tė pallateve apo bodrumet e prekura nga pėrmbytja


TIRANĖ - Zv/Kryeministri i vendit, Niko Peleshi bėri sot tė ditur se gjendja e alarmante e krijuar mbrėmjen e tė martės ėshtė drejt normalizimit dhe grupet e punės janė nė terren nė ndihmė tė qytetarėve tė prekur. Numri dy i Kėshillit tė Ministrave tha se situtata mė problematike u shfaq nė rrethin e Lezhės, ku humbėn jetėn tre persona.

Rreshjet nė Lezhė kanė ndalur rreth orės 1 pas mesnatės dhe grupet e emergjencės janė mbledhur pėr tė kthyer nė normalitet situatėn. “Mbi 80 trupa ushtarak dhe dhjetėra mjete pėr pastrimin e ujėrave kanė punuar pėrgjatė natės pėr tė larguar ujėrat nga zonat e pėrmbytura tė kėtij qarku. Po ashtu KESH dhe Ujėsjellėsi kanė bashkėpunuar pėr tė krijuar kushtetet nevojshme pėr tė normalizuar situatėn. Problematike, tha Peleshi mbetet situata nė spitalin e Lezhės ku furnizimi me ujė tė pishėm po realizohet pėrmes Autoboteve”, tha Peleshi. Shiu pushoi pas mesnate dhe zonat mė tė prekura ishin ato tė “Don Boskos”, “Kodra e Priftit”, Rruga “Bledar Shtylla”, ku grupet e emergjencėn ndėrhynė pėr tė larguar ujėrat nga katet e para tė pallateve apo bodrumet e prekura nga pėrmbytja.

Nė Fier, rreshjet prekėn disa fshatra dhe fusha bujqėsore pėr tė cilat po punohet.

Nė Gjirokastėr rreshtjet kanė prekur zonėn e Kalasė, inertet e sė cilės kanė bllokuar disa segmente rrugore, pėr tė cilat po punohet nga shtabet e emergjencave civile dhe lirimi i kėtyre segmenteve ėshtė ēėshtje kohe. Nė qarkun e Durrėsit, nė veēanti nė afėrsi tė Currilave dhe Portit ka pasė probleme, por qė janė zgjidhur shpejt.

HermesNews - ©2014