Video

03/03/2014 19:52:35

Kriza nė Turqi rrit inflacionin

Lira turke (LT) u zhvlerėsua dhe sot pasdite


STAMBOLL - Shkalla e inflacionit arriti nė 0,43 pėr qind nė muajin shkurt nė Turqi, duke konfirmuar paqėndrueshmėrinė e tregut nė lidhje me situatėn ekonomike tė vendit, nė njė periudhė kur kriza politike e cila kėrcėnon qeverinė islamike-konservatore po vijon e njėjtė njė muaj nga zgjedhjet lokale. Sipas tė dhėnave tė publikuara sot nga Instituti turk i statistikave (TUIK), kjo shifėr arriti nė 7,89 pėr qind, kundrejt 7,75 pėr qind nė janar, shoqėruar me rritjen e ēmimeve dymbėdhjetė muajt e fundit. Nė vazhdėn e kėtij njoftimi, lira turke (LT) u zhvlerėsua dhe sot pasdite. Ajo shkėmbehej me 2,2193 LT pėr njė dollar dhe me 3,0579 LT pėr njė euro. Nė sfondin e shqetėsimit tė pėrhapur nė lidhje me situatėn nė Ukrainė, indeksi kryesor i Bursės sė Stambollit shėnoi rėnie me 1,84 pėr qind, duke arritur nė 61,402.55 pikė. “Sipas parashikimeve tona, kjo tendencė pritet tė vazhdojė gjatė gjithė gjashtėmujorit tė parė dhe mund tė rrisė normėn vjetore tė inflacionit nė njė nivel dy shifrorėsh”, vuri nė dukje ekonomisjae Gokēe Ēelik, e Finansbank. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014