Video

09/10/2014 12:02:23

Konsum dhe investime pėr ekonominė

Nė 3-mujorin e parė tė vitit 2014, aktiviteti ekonomik nė vend u zgjerua pėrkatėsisht me 1.65% dhe 0.2% nė terma vjetorė dhe tremujorė


TIRANE - Konsumi dhe investimet private po japin ndikimin kryesor nė pėrmirėsimin e ekonomisė, bėri tė ditur Banka e Shqipėrisė nė raportin e fundit tė publikuar prej saj mbi “Stabilitetin financiar dhe ecurinė e sistemit bankar nė vend gjatė 6-mujorit tė parė tė vitit 2014″. Nė tremujorin e parė tė vitit 2014, aktiviteti ekonomik nė vend u zgjerua pėrkatėsisht me 1.65% dhe 0.2% nė terma vjetorė dhe tremujorė. Me pėrjashtim tė sektorit tė ndėrtimit, tė gjitha degėt e ekonomisė kanė kontribuar pozitivisht nė rritjen ekonomike. Rritja ekonomike ka reflektuar pėrmirėsimin relativ tė kėrkesės sė brendshme, tė ndikuar kryesisht nga konsumi dhe investimet private. Sidoqoftė, pėrmirėsimi i ekonomisė ka nevojė tė bėhet i qėndrueshėm, nė mėnyrė qė tė japė efektin e tij nė tregun e punės, ku norma e papunėsisė rezultoi 17.7%.

HermesNews - ©2014