Video

09/05/2013 10:57:18

Tre mujori, sistemi bankar pozitiv

Provigjionet pėr humbjet e mundshme nga kreditė pėr tremujorin e parė tė vitit prekėn vlerėn e 4.3 miliardė lekėve


TIRANE - Sektori bankar e ka mbyllur tremujorin e parė tė vitit 2013 me fitim. Sipas tė dhėnave zyrtare nga Banka e Shqipėrisė, rezultati financiar i tė gjashtėmbėdhjetė bankave tė sistemit shenoi bilanc pozitiv nė vlerėn e 1.3 miliardė lekėve. Megjithėse krahasur me tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar, ky fitim eshtė tkurrur ndjeshėm kushtezuar kjo nga treguesit e tė ardhurave, shpenzimeve tė sistemit bankar dhe nivelit tė kredisė me probleme. Provigjionet pėr humbjet e mundshme nga kreditė pėr tremujorin e parė tė vitit prekėn vlerėn e 4.3 miliardė lekėve, ndėrsa nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar kishin pasur vlerėn modeste tė 28 milionė lekėve. Rritja e provigjioneve pasqyron vazhdimin e rritjes sė shkallės sė kredive me probleme, qė nė fund tė tremujorit tė parė ishte 24%, nga 22.7% nė fund tė vitit 2012. Kjo tregon se mbajtja nėn kontroll e treguesit tė kredive me probleme do tė vazhdojė tė jetė njė faktor pėrcaktues pėr pėrfitueshmėrinė e bankave.

HermesNews - ©2013