Video

17/07/2013 20:25:21

Berisha, rritem rrogat me 6 % dhe pensionet me 4-5%

Kreu i qeverisė u shpreh se kjo rritje e rrogave dhe pensioneve ėshtė 2-3 herė mė e madhe se sa rritja e inflacionit vjetor prej 2%


TIRANE - Kryeministri Sali Berisha informoi tė mėrkurėn nė rrjetin social 'facebook' mbi vendimin e marrė nė mbledhjen e qeverisė, tė mėrkurėn, pėr rritjen me 6 % tė pagave tė punonjėsve tė administratės, si dhe tė pensioneve me 4-5 %. "Tė dashur miq, sot nė mbledhjen e qeverisė, nė pėrputhje me ligjin e buxhetit tė vitit 2013 tė votuar nė Parlament nė dhjetor tė vitit 2012, u vendos rritja mesatare me 6% e rrogave te punonjesve buxhetore dhe rritje e pensioneve nė qytet me 4% dhe pensioneve nė fshat me 5%", tha kryeministri. Kreu i qeverisė u shpreh se kjo rritje e rrogave dhe pensioneve ėshtė 2-3 herė mė e madhe se sa rritja e inflacionit vjetor prej 2%.

Me kėtė rritje, shkruan kryeministri, paga mesatare nė Shqipėri rritet nga 50 100 ne 52 782 mijė lekė nė muaj. Kėshtu, shprehet mė tej Kryeministri Berisha, pėr punonjėsit mbėshtetės tė institucioneve buxhetore paga mesatare rritet nė 37 199 lekė nė muaj, pėr punonjėsit e administratės qendrore 67 222 lekė, pėr mėsuesit 53 342 lekė, pėr mjeket 58 098 lekė, pėr infermieret 37 854 lekė, pėr ushtarakėt 43 472 leke, pėr policinė 57 344 lekė.

"Nuk rriten rrogat mė tė larta", deklaron kryeministri. Berisha informoi edhe pėr vendimin pėr rritjen e pensioneve. "Pensioni minimal nė qytet rritet nė 12 024 lekė, ndėrsa tė ardhurat pensionale minimale, pėrfshirė kompensimet, rriten nė 14 174 lekė. Pensionet minimale nė fshat rriten nė 8 233 lekė dhe tė ardhurat pensionale minimale nė fshat rriten nė 9 123 lekė", shkruan Berisha. Nuk ėshtė llogaritur kėtu rimbursimi i plotė i mbi 92% tė ilaēeve qė marrin pensionistet, informon mė tej Kryeministri, duke shtuar se "ne mbajmė premtimet tona".

HermesNews - ©2013