Video

03/07/2014 16:32:22

''Paga'' qė diskriminon femrat

Pabarazia nė pagė mes burrave dhe grave vazhdon tė mbetet njė problem i mprehtė pėr Shqipėrinė


TIRANE - Ministri i Mirėqėnies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, tha se taksa progresive mundėson rritjen e pagės neto me 10%; po punohet pėr pėrmirėsimin e rolit tė pagės minimale pėr rregullimin e sistemit tė pagave nė pėrgjithėsi.

Nė Konferencėn Kombėtare tė Punės e organizuar nga Organizata Ndėrkombėtare e Punės (ILO), ai tha se edhe pabarazia nė pagė mes burrave dhe grave vazhdon tė mbetet njė problem i mprehtė pėr Shqipėrinė. Veliaj vuri nė dukje se “politika jonė e pagave ka synuar qė tė rrisė sigurinė dhe mirėqenien e qytetarėve, produktivitetin e ekonomisė dhe rritjen e cilėsisė sė shėrbimeve.

Por, vlen tė theksohet se me vendosjen e taksės progresive mbi tė ardhurat nga puna u rritėn me rreth 10% pagat neto tė mbi 90% tė punėsuarve me paga tė ulta dhe tė mesme”, tha Veliaj.

Sipas tij, si njė reagim ndaj krizės ekonomike, qeveria ka marrė disa masa pėr tė ruajtur aftėsinė konkuruese tė biznesit duke vendosur kompensim tė pjesshėm pėr kostot e trajnimit, kompensim tė pėrkohshėm pėr kontributet e sigurimeve shoqėrore pėr kompanitė qė punėsojnė punėkėrkues tė papunė dhe pėr biznesin e fasonėve.HermesNews - ©2014