Video

06/11/2014 15:33:56

Falen kamatėvonesat pėr pensionet nė fshat

Rritet mosha e daljes nė pension pėr gratė nga 1 Janari i vitit 2015

TIRANE - Tė gjithė ata qė janė tė vetėpunėsuar nė fshat sigurimet mund t'i paguajnė deri me datė 31 Dhjetor, pa gjoba. Lajmi u dha nga Ministri i mirėqėnies sociale Erion Veliaj, pas miratimit qė Qevera i bėri dje projektligjit pėr faljen e kamatvonesave dhe gjobave pėr kontributet e detyrueshme tė sigurimeve shoqėrore tė papaguara pėr personat e punėsuar nė bujqėsi. Kjo do tė thotė se do tė falen tė gjitha kamatvonesat dhe gjobat pėr kontributet e paderdhuara gjatė viteve. Nga kjo pėrfitojnė 290 mijė tė vetėpunėsuar nė bujqėsi. "Nga viti 1994 e deri nė vitin 2001, pėr tė siguruar njė vit pėr efekt pensioni nė fshat, pagesa ka qenė vetėm 15 dollarė. Kjo do tė thotė qė pėr tė paguar sigurimet shoqėrore tė viteve 1994 - 2001 nė total duhet paguar 120 dollarė pėr tė siguruar 8 vite pension", tha Veliaj. Njė mundėsi e mirė pėr emigrantėt qė kanė detyrime tė papaguara. Ndėrkohė nga 1 Janari i vitit 2015 hyn nė fuqi skema e re e pensioneve e cila rrit me dy muaj moshėn e daljes nė pension pėr gratė.

HermesNews - ©2014