Video

11/04/2013 09:13:22

Parashikimet e Trojkės pėr Qipron

PBB-ja e Qipros gjatė vitit 2013 dhe 2014 do tė ulet 12,5 pėr qind


BRUKSEL - Deri nė fnud tė vitit 2014-te, ekonomia qipriote nė mėnyrė tė konsiderueshme do tė pėrjetojė ulje drastike tė sektorit bankar, e imponuar nga eurozona dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtare (FMN) nė kėmbim tė ndihmės prej €10 miliardė, thuhet nė njė dokument tė trojkės (BE-FMN-BQE), qė u publikua dje nė mbrėmje vonė. ''PBB-ja e Qipros gjatė vitit 2013 dhe 2014 do tė ulet 12,5 pėr qind dhe ky prodhim do tė jetė seriozisht i rrezikuar nga ristrukturimi i sektorit bankar, qė ka pjesė shumė tė madhe nė ekonominė e ishullit'', thuhet nė raport. ''Nė vitin 2013-tė pritet qė ekonomia qipriote tė zvogėlohet 8,7 pėr qind, ndėrsa nė vitin 2014-tė, 3,9 pėr qind, para se ta ripėrtėrijė rritjen nė vitin 2015'', thekson raporti.

HermesNews - ©2013