Video

12/09/2013 15:20:16

Nė treg kartmonedhat e reja 2000 dhe 200 Lekė

Ndryshimet nė emetimin e fundit qėndrojnė nė trashėsinė e fillit tė sigurisė


TIRANE - Nga dita e sotme, Banka e Shqipėrisė ka hedhur nė qarkullim kartėmonedhat shqiptare me vlerė nominale 2000 Lekė dhe 200 Lekė, me kurs ligjor, emetime tė vitit 2012. Sipas Bankės, nga sot kartėmonedhat 2000 Lekė dhe 200 Lekė, me kurs ligjor, emetime tė vitit 2012, do tė pėrdoren si mjet pagese paralelisht me tė gjitha kartėmonedhat ekzistuese nė qarkullim tė kėtyre prerjeje, tė emisioneve tė mėparshme. Rishtypja e kartėmonedhave shqiptare me kurs ligjor, vlerė nominale 2000 Lekė dhe 200 Lekė, ishte miratuar me vendimin nr. 25, datė 25.04.2012 tė Kėshillit Mbikėqyrės tė Bankės sė Shqipėrisė, nė mbėshtetje tė ligjit nr. 8269, datė 23.12.1997 "Pėr Bankėn e Shqipėrisė", i ndryshuar. Ndryshimet nė emetimin e fundit qėndrojnė nė trashėsinė e fillit tė sigurisė, i cili bėhet nga 1.5 mm nė 2 mm, nė vitin e emetimit nė trupin e kartėmonedhės, qė do tė jetė "2012", dhe nė firmėn e drejtorit tė Departamentit tė Emisionit. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013