Video

09/02/2013 10:21:51

Sigurimi i makinave: ēmimi tre herė mė i lartė

Nė agjencitė e shitjes sė primeve tė sigurimit tė automjeteve ēmimi i njė primi shkon nė 18 mijė lekė, ndėrsa pak javė mė parė llogaritej 6 mijė lekė


TIRANE - Ēmimi pėr sigurimin e detyrueshėm tė makinės brenda pak javėsh ėshtė rritur me rreth 3 herė pas presionit tė Autoritetit tė Mbikėqyrjes Financiare pėr tė rritur ēmimin nė masėn e primit tė rrezikut.

Nė agjencitė e shitjes sė primeve tė sigurimit tė automjeteve ēmimi i njė primi shkon nė 18 mijė lekė, ndėrsa pak javė mė parė llogaritej 6 mijė lekė. Kompanitė e sigurimeve, krahas rritjes sė ēmimit tė primit, kanė hequr diferencimet sipas fuqisė motorike tė mjetit. Sigurimi kushton njėlloj si pėr njė makinė me motor 800 kubikėsh, ashtu edhe pėr njė me motor 3 000 kubikėsh.

Pak ditė mė parė Autoriteti i Mbikėqyrjes Financiare mblodhi kompanitė e sigurimeve dhe ju kėrkoi tė rrisnin ēmimet tė paktėn mbi vlerėn e primit tė rrezikut. Primi i rrezikut llogaritet nga AMF si vlera minimale e domosdoshme pėr mbulimin e dėmeve.

Nė datė 15 janar 2013 Kryetarja e Autoritetit, Enkeleda Shehi, zhvilloi njė takim me drejtorėt e shoqėrive tė sigurimit ku diskutoi pėr produktin e sigurimit tė detyrueshėm motorik (MTPL), si nė drejtim tė tarifave tė zbatuara, ashtu edhe nė drejtim tė pagesės sė dėmshpėrblimeve. Ajo vlerėsoi se tarifat e zbatuara janė nė nivele relativisht tė ulėta, nėse krahasohen me vlerėsimin e riskut pėr produktin.

Nė bazė tė ligjeve pėrkatėse nė fuqi, tė ndryshuara, tregu i sigurimit tė detyrueshėm motorik ėshtė i liberalizuar dhe pėrcaktimi i primit tė shitjes ėshtė detyrė e ēdo shoqėrie sigurimi. Nė kėto kushte, pėrpjekjet e shoqėrive pėr tė zbatuar tarifa nė nivele tė ulėta qė orientohen kryesisht drejt ruajtjes sė pozicionit tė tyre nė treg, janė pasqyruar nė ēmime mė tė ulėta sesa primi i riskut.

Njė qasje e tillė, theksoi kryetarja e AMF-sė, mbėshtetet nė objektiva afatshkurtėr nė administrimin e kėtij produkti dhe nėse nuk orientohet nga objektivat afatgjatė mund tė sjellė efekte negative nė qėndrueshmėrinė financiare tė shoqėrive

Znj. Shehi propozoi marrjen e njė sere masash nė drejtim tė pėrmirėsimit tė situatės, duke filluar me pėrditėsimin e informacionit nė sistemin online, deri nė marrjen e masave sipas pėrcaktimeve ligjore nė fuqi pėr rastet e shkeljeve apo tė moszbatimit tė dispozitave ligjore.

HermesNews - ©2013