Video

13/05/2014 14:05:50

Bankat lehtėsojnė kreditimin

Kėrkesa pėr tė marrė kredi ėshtė nxitur jo vetėm nga nevoja e familjarėve pėr tė financuar konsumin dhe banesėn, por edhe nga kushtet e kreditimit tė aplikuara nga banka


TIRANE - Banka e Shqipėrisė vėren se, nė tremujorin e parė tė vitit 2014, bankat shprehen pėr lehtėsim tė standarteve tė kreditimit pėr kredinė e dhėnė pėr individė, ndonėse nė njė masė mė tė vogėl krahasuar me tremujorin e kaluar.

Pėrqindja neto e bankave qė shprehen pėr lehtėsim tė standardeve rezultoi +3.1%, rreth 7.7 p.p mė pak sė nė fund tė vitit 2014. Sipas qėllimit tė pėrdorimit tė kredisė, lehtėsimi i kredisė u ndje pėr kredinė konsumatore, ndėrkohė qė standardet e kredive me qėllim financimin e blerjes sė banesės u shtrėnguan nė tremujorin nė analizė.

Kėrkesa e individėve pėr kredi u vlerėsua me njė rritje tė lehtė nga bankat, nė tremujorin e parė tė vitit 2014, bėn tė ditur BSH-ja,. Pėrqindja neto e bankave qė kanė perceptuar rritje tė kėrkesės sė individėve ėshtė +0.5 %, nė ngadalėsim mė atė tė rezultuar nė tremujorin e kaluar +3.7%.

Bankat presin rritje tė kėrkesės nė tremujorin e dytė tė vitit 2014. Sipas qėllimit tė pėrdorimit tė kredisė, bankat raportojnė kėrkesė nė rritje pėr kredinė konsumatore, pėr tė katėrtin tremujor rresht, por kėrkesė nė rėnie pėr kredinė pėr blerje banese.

Kėrkesa pėr tė marrė kredi ėshtė nxitur jo vetėm nga nevoja e familjarėve pėr tė financuar konsumin dhe banesėn, por edhe nga kushtet e kreditimit tė aplikuara nga banka dhe vendimet e Bankės sė Shqipėrisė. Gjithashtu, zhvillimet pozitive nė tregun e pasurive tė paluajtshme janė raportuar tė kenė dhėnė kontribut tė ulėt por pozitiv nė kėrkesė. Besimi konsumator dha njė kontribut tė ulėt por negativ nė kėrkesėn e konsumatorėve pėr tė marrė njė kredi.

HermesNews - ©2014