Video

28/03/2013 10:44:03

13 milion Lekė pėr Gėrdecin

Vendimi pėrcakton listėn e familjeve pėrfituese tė bashkisė Vorė, sė bashku me shumėn pėrkatėse tė kompensimit tė dėmeve


TIRANĖ - Qeveria vendosi sot nė mbledhjen e radhės qė Bashkisė Vorė, nė buxhetin e vitit 2013, t’i akordohet fondi shtesė prej 13 milion lekėsh pėr dhėnie ndihme financiare familjeve tė dėmtuara nga aksidenti teknologjik i datės 15 mars 2008 nė fshatin Gėrdec, pėr pagesėn e qirave tė banesave dhe tė dėmeve tė shkaktuara nga mospėrdorimi i tokave e kulturave bujqėsore, qė ndodhen brenda perimetrit 300 ml rreth kraterit, e shpallur si zonė e sigurisė sė lartė, pėr vitet 2011 dhe 2012. Vendimi pėrcakton listėn e familjeve pėrfituese tė bashkisė Vorė, sė bashku me shumėn pėrkatėse tė kompensimit tė dėmeve. Fondi i akorduar, prej 13 milion lekėsh do tė pėrballohet nga fondi rezervė i Kėshillit tė Ministrave.

HermesNews - ©2013