Video

25/03/2013 11:14:01

$100 pėr njė fuēi nafte, i arsyeshėm

Ēmimet e naftės janė regjistruar nė rritje pas njoftimit tė njė marrėveshjeje mes Qipros dhe kreditorėve tė fondeve ndėrkombėtare qė shmangu njė pėrkeqėsim tė sistemit bankar


KUVAJT - Arabia Saudite, drejtuesi i OPEC e gjykoi sot tė arsyeshėm ēmimin prej 100 dollarė pėr njė fuēi naftė bruto, ndėrkohė qė ēmimet ishin nė rritje pas marrėveshjes pėr njė plan shpėtimi pėr Qipron. "Nė vitin 1997, mendoja se ēmimi prej 20 dollarėsh ishte i arsyeshėm. Nė vitin 2006, mendoja gjithashtu se ēmimi prej 27 dollarėsht ishte i arsyeshėm'', deklaroi ministri saudit i Naftės, Ali al-Nouaļmi, pėr gazetarėt nė kuadėr tė njė konference nė Kuvajt pėr naftėn nė Gjirin Persik. "Tashmė ėshtė rreth 100 dollarė pėr njė fuēi naftė dhe mendoj se ėshtė i arsyeshėm'', theksoi ai. Ēmimet e naftės janė regjistruar nė rritje pas njoftimit tė njė marrėveshjeje mes Qipros dhe kreditorėve tė fondeve ndėrkombėtare qė shmangu njė pėrkeqėsim tė sistemit bankar tė ishullit dhe siguroi investitorėt e shqetėsuar pėr njė pėrhapje.

HermesNews - ©2013