Video

30/03/2013 09:44:15

Qipro heq kufizimet per transaksionet bankare

Banka njoftoi se ka njė limit prej 5 000 eurosh pėr transaksionet me karta kreditore dhe debitore jashtė vendit, por nuk ka tė tilla kufizime pėr transaksionet e brendshme dhe transfertat financiare


NIKOZI - Banka Qendrore e Qipros njoftoi se nuk ka kufizime pėr transaksionet me kartat debitore dhe kreditore qė po kryhen nė vend. Banka njoftoi se ka njė limit prej 5 000 eurosh pėr transaksionet me karta kreditore dhe debitore jashtė vendit, por nuk ka tė tilla kufizime pėr transaksionet e brendshme dhe transfertat financiare. Bankat nė Qipro hapėn dyert pėr herė tė parė dje pas pothuajse ndėrprerjes dyjavore tė punės mbi lėvizjen e kapitalit. Qiproja arriti tė marrė 10 miliardė euro ndihmė financiare nga BE dhe Fondi Monetar Ndėrkombėtar (FMN), qėllimi i sė cilės ėshtė qė tė mos lejohet rėnia e sektorit bankar, i cili pėr njė kohė tė gjatė dominonte nė ekonominė e kėtij shteti.

HermesNews - ©2013