Video

01/11/2014 13:27:08

Lehtėsi pėr bizneset e reja

Vitin tjetėr do tė kemi nė dispozicion rreth 4.5 milion dollarė, kryesisht pėr biznese dhe kompani qė punėsojnė tė rinjtė shqiptarė


TIRANE - Shqipėria ėshtė kthyer nė njė vend tėrheqės pėr investimet e huaja dhe me lehtėsirat e reja fiskale, tė bėrit biznes nė vendin tonė do tė jetė mė e lehtė. Ministri i Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, Erion Veliaj, deklaroi gjatė vizitės sė tij nė njė kompani telekomunikacioni, se Shqipėria do tė ofrojė taksa mė tė ulėta dhe incentiva mė tė larta pėr bizneset qė zhvendosen nė Shqipėri."Vitin tjetėr do tė kemi nė dispozicion rreth 4.5 milion dollarė, kryesisht pėr biznese dhe kompani qė punėsojnė tė rinjtė shqiptarė. Unė e kuptoj se tė rinjtė kanė shumė aspirata, megjithatė, pėr moshėn 18-25 vjeē ėshtė mėse e natyrshme t’ia fillosh me njė punė tė mirėpaguar si operator, pėr t’u rritur mė pas e pėr t’u kthyer nė drejtues e ndoshta, pse jo, pėr tė hapur njė biznes tjetėr apo shkėlqyer nė fusha tė tjera tė sipėrmarrjes", nėnvizoi Veliaj. Dyfishimi i Fondit tė Nxitjes sė Punėsimit do tė ndihmojė shumė tė rinj tė gjejnė njė punė dhe duhet pranuar se privati ėshtė punėdhėnėsi mė i madh, jo shteti. “Sot ėshtė mė e ndershme tė punosh se sa tė rrish nė kafe apo tė vėsh baste. Kėto kompani janė hapėsira pune shumė tė mira pėr tė rinjtė, sidomos pėr studentėt”, u shpreh Veliaj.

HermesNews - ©2014