Video

24/02/2013 12:22:30

BB: ruani ekuilibrat makroekonomik

Goldstein, gjatė njė takimi me Kryeministrin Berisha vlerėsoi reformat e zbatuara nė Shqipėri, tė cilat ndihmuan qė vendi tė mos bjerė nė recesion dhe tė mbajė rritje ekonomike edhe nė kushtet e krizės sė rėndė botėrore


TIRANĖ - "Banka Botėrore do tė vazhdojė tė bashkėpunojė dhe financojė projekte qė konsiderohen prioritare pėr qeverinė shqiptare dhe ekonominė reale, duke pasur prioritet sektorin e energjisė, por edhe sektorė tė tjerė", deklaroi tė shtunėn Drejtoresha e re e Bankės Botėrore dhe Koordinatore Rajonale pėr Evropėn Juglindore, Ellen Goldstein, gjatė njė takimi me Kryeministrin Sali Berisha. Ajo vlerėsoi reformat e zbatuara nė Shqipėri, tė cilat ndihmuan qė vendi tė mos bjerė nė recesion dhe tė mbajė rritje ekonomike edhe nė kushtet e krizės sė rėndė botėrore. "Ekonomia shqiptare ecėn mė shpejt dhe mė mirė se ekonomitė e tjera, por ajo nuk mund t’i shpėtojė efekteve tė kėsaj krize tė gjatė, ndaj kujdesi pėr ekuilibrat makro ekonomik, ėshtė gjithmonė i domosdoshėm", tha Goldstein.

HermesNews - ©2013