Video

24/10/2014 11:51:08

Vitin tjetėr u kompensohen dritat

Heqja e fashės sė energjisė elektrike nuk prek pensionistėt dhe familjet qė trajtohen me ndihmė ekonomike (familjet nė nevojė). Diskutimet nė Parlament vitin tjetėr, siguron Rama


TIRANE - Nga 1 Janari i vitit tė ardhshėm nuk do tė ketė mė gjysėm ēmimi pėr konsumatorėt e energjisė elektrike L7,7 pėr 300 kilovat/orėt e para tė konsumit tė energjisė. Kjo do tė rrisė tė ardhurat nga arkėtimet nė buxhet si njė prej kushteve tė vėna nga FMN nė Tiranė. Qeveria ka vendosur tė gjejė njė rrugė tė tretė pėr rritjen e arkėtimeve. Nga njėra anė, siguroi dje kryeministri heqja e fashės sė konsumit tė enerjgisė elektrike do tė ndėrpresė abuzimet nė rrjet, dhe nga ana tjetėr pensionistave dhe familjeve me pak tė ardhura do t'u kompensohen paratė qė paguajnė pėr fashėn e plotė tė konsumit tė dritave. Proozimi u bė dje nga kryeministri Rama nė Parlament, "Do ta shikojmė kėtu nė kėtė Kuvend sesi kjo do tė ndodhė pėrsėri", tha Rama. Pėr tė siguruar njė rimbursim tė ndershėm tė energjisė elektrike do tė duhet me siguri kujdes nė shpėrndarjen e drejtė tė ndihmės ekonomine, pra njė luftė tė hapur me abuzuesit.

HermesNews - ©2014