Video

04/08/2013 13:41:36

Konfindustria, masa per kreditim

Sipas Konfindustrisė, pasoja tė qarta tė politikės sė mėsipėrme janė rritja nė shkallė tė lartė dhe prej 25% tė kredive me probleme


TIRANE - Konfindustria shpreh rezervat e saj lidhur me kohėn dhe ndikimin nė ekonomi tė vendimit tė fundit tė Bankės sė Shqipėrisė pėr uljen e normės bazė tė interesit pėr lekun. Konfindustria vlereson se Banka e Shqipėrisė ka qėnė e vonuar nė kohė nė marrjen e masave lehtėsuese pėr nxitjen e kreditimit nga sistemi bankar nė kushtet e krizės globale. Sipas Konfindustrisė, pasoja tė qarta tė politikės sė mėsipėrme janė rritja nė shkallė tė lartė dhe prej 25% tė kredive me probleme ne masėn e pėrgjithshme tė portofolit tė kredive si dhe pėrhapjen e dukurisė sė marrjes sė parave me fajde nga bizneset si mėnyrė plotėsuese e kreditimit tė munguar nga sistemi bankar. Konfindustria vlereson, se politika monetar e Bankės Qėndrore duhet tė jetė mė aktive nė kohė nė pėrballimin e vėshtirėsive tė krizės qė po kalon ekonomia

HermesNews - ©2013