Video

31/05/2014 17:22:45

AMF, ulen pagesat e dėmeve

Pjesa mė e madhe e dėmeve tė paguara bruto i pėrket sigurimit motorik


TIRANE - Njė nga pikat e dobėta tė tregut tė sigurimeve nė Shqipėri mbetet raporti i ulėt dėme/prime, qė pėr periudhėn janar-prill 2014 sipas tė dhėnave tė AMF-sė, Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, pagesat e dėmeve u ulėn me rreth 1.30% krahasuar me periudhėn janar-prill tė vitit 2013. Pjesa mė e madhe e dėmeve tė paguara bruto i pėrket sigurimit motorik me rreth 669 milionė lekė, apo 80.90 %tė totalit tė dėmeve tė paguara bruto. Gjithsej janė paguar 827,030 mijė lekė. Numri i dėmeve tė paguara ėshtė rritur me 1,711 dhe kap shifrėn 8,722 nga tė cilat 8,566 dėme janė paguar nga shoqėritė e sigurimit tė Jo-Jetės dhe 156 nga shoqėritė e sigurimit tė Jetės. “Tarifimi i vazhdueshėm nėn nivelin e primit tė rrezikut ka cenuar ndjeshėm likuiditetin dhe pėrfitueshmėrinė e siguruesve, duke vėnė nė rrezik shėndetin financiar tė tyre dhe pėr rrjedhojė cilėsinė e procesit tė shlyerjes sė detyrimeve ndaj tė siguruarve”, bėn tė ditur AMF nė raportin e saj vjetor. Detyrimet pėr dėmet e papaguara nė tre vitet e fundit janė dyfishuar, nga 609 milionė lekė nė vitin 2011 nė 1.3 miliardė lekė nė vitin 2013. Vetėm pėr vitin 2014, fondi pėr shlyerjen e detyrimeve pėr dėme pezull deri mė 31.12.2013, ėshtė pėrcaktuar nė masėn 430 milionė lekė. Kjo nėnkupton qė masa e fondit nė dispozicion tė pagesės sė dėmeve pėr periudhėn 2012-2014 ėshtė trefishuar. Treguesi llogaritet duke u bazuar nė numrin e automjeteve nė qarkullim, sipas DPSHTR, qė pėr 31 dhjetor 2013 ėshtė 445,956 dhe numrin e policave tė vlefshme, qė ėshtė 325,929”, thuhet nė raportin vjetor tė AMF-sė.

HermesNews - ©2014