Video

20/08/2013 18:19:21

Vdiq nga oret e teperta ne pune

Rasti qe po ben buje ne Britani: 21 vjeēari gjerman, vdiq pasi kishte punuar pa u ndalur per 72 ore me radhe: Rasti i fundit po jo i vetem. Ne Kine ata qe vetevriten per shkak te oreve masakruese jane dhe minorene


SHBA - 21 vjeēari gjerman Moritz Erhardt, vdiq ne Londer pasi kishte punuar per 72 ore me radhe ne seline britanike te Bank of America. I riu u gjet i vdekur brenda dushit ne fjetjen per studentet Bethnal Green, lindje te Londres, ku qendronte gjate stazhit.

Sipas te perditshmes The Indipendent, Moritz vuante nga epilepsia dhe stresi per pune te tepert dhe kjo me siguri ka ndikuar ne perkeqesimin e gjendjes.

Vdekja e tij ka hapur nje debat mbi te gjitha ne internet, rreth stazhit qe organizojne bankat e medha, qe shpesh i detyrojne menaxheret e rinj te punojne me ore masakruese.

Nje ish bankier ka thene se zakonisht te rinjte, punojne 14 ore ne dite. "Zakonisht arrijne dhe 100-110 ne jave, por e dine sa e veshtire dhe stresuese eshte kjo lloj pune".

Siē thote gazeta stazhistet e Bank of America paguhen shume mire, rreth 2.700 sterlina ne muaj, me shume se €3.100.

Moritz studionte ne Universitetin e Michigan dhe vleresohej per aftesite e tij profesionale. "Ishte shume popullor nder koleget e tij dhe dallohej nder ta, si nje i ri me nje te ardhme brilante".

Historia e Moritz eshte tragjedia e fundit, por jo rasti i vetem. Ne Itali beri buje ngjarja e 34 vjeēares Isabella qe vdiq duke shkuar ne pune. Por le te mos flasim per Kinen, ku ata qe vetevriten per shkak te oreve te gjata dhe masakruese jane dhe minorene. Na ndiqni dhe nė Facebook

HermesNews - ©2013