Video

06/11/2014 14:38:48

Inspektoriati i mbikqyrjes sė tregut

Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka planifikuar si zė nė buxhetin pėr vitin 2015 krijimin e kėtij Inspektoriati. E vlerėson si njė masė kritike


TIRANE - Pėr krijimin e njė tregu tė mbikqyrur nė cdo aspekt, gjatė vitit 2015 do tė krijohet Inspektorati i Mbikėqyrjes sė Tregut. Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka planifikuar si zė nė buxhetin pėr vitin 2015 krijimin e kėtij Inspektoriati, pasi e vlerėson si njė masė kritike, qė do tė sjellė njė ndryshim cilėsor tė domosdoshėm pėr mbrojtjen e konsumatorėve pėrmes mbikėqyrjes efektive tė tregut dhe mbrojtjen e shėndetit, sigurisė pėr konsumatorėt, si edhe krijimin e standardeve tė produkteve tė tregut nė mbrojtje tė konsumatorit. Nė drejtim tė mbikėqyrjes sė tregut, krijimi i njė mjedisi tė pėrgjithshėm ligjor dhe institucional, i garanton konsumatorėve mbrojtjen e shėndetit, interesave ekonomikė, pėrmirėsimin e edukimit, informimit, ndėrgjegjėsimin dhe jep mbėshtetje pėr zbatim efektiv tė tė drejtave tė tyre.

HermesNews - ©2014