Video

23/04/2013 18:52:36

Japonia, njė politike monetare shėmbull pėr Europėn

Ministri francez pėrshėndet politikėn monetare tė Bankės sė Japonisė


TOKIO - Ministri francez i rimėkėmbjes, Arnaud Montebourg vlerėsoi sot politikėn monetare dhe buxhetore tė Japonisė dhe i bėri thirrje Europės tė ndiqte kėtė rrugė pėr tė stimuluar rritjen ekonomike.

"Pėrshėndes ministrin japonez tė rimėkėmbjes ekonomike Akira Amari, pėr politikėn monetare, buxhetore dhe tė rritjes ekonomike", deklaroi Montebourg, i cili ndodhet nė Japoni pėr njė vizitė zyrtare.

Ministri francez pėrshėndeti nė veēanti politikėn monetare tė Bankės sė Japonisė. "Politika monetare si dhe ajo buxhetore japoneze duhet tė frymėzojnė autoritetet monetare dhe buxhetore europiane", theksoi ai.

HermesNews - ©2013