Video

23/10/2013 20:16:45

124 banka nėn hetim pėr likuiditetin dhe borxhet

Kėto banka do t'u nėnshtrohen ''kontrolleve tė hollėsishme'' pėr sa u takon llogarive tė tyre dhe likuiditetit


FRANKFURT - Banka Qendrore Europiane, (BQE) njoftoi sot se nė fillim tė nėntorit do tė niste shqyrtimin e bilanceve tė 124 bankave tė eurozonės, rezultatet e tė cilėve do tė publikohen nė vijim, po ashtu dhe ato tė testeve tė rezistencės tė kryera nga Autoriteti Bankar Europian, (EBA). Kėto banka do t'u nėnshtrohen "kontrolleve tė hollėsishme" pėr sa u takon llogarive tė tyre dhe likuiditetit, ku do tė pėrfshihen kontrollet e risqeve tė bankave (likuiditeti, niveli i borxheve, financimet) dhe njė rishikim i tė gjitha transaksioneve tė tyre aktive ku pėrfshihen huatė e kėqia, tė ristrukturuara dhe tė eskpozuara ndaj borxheve tė vendeve tė rajonit, qė do tė ketė si bazė nivelin e fondeve respketive prej tė paktėn 8 pėr qind. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2013