Video

25/10/2014 17:14:39

Marėveshje pėr standartin e miellit

Nivelet e reja tė pėrdorimit tė miellit. Mielli me pėrqindje nga 9 - 11.5 % do tė pėrdoret pėr ėmbėlsira, makarona dhe piza. Niveli maksimal i proteinave ėshtė 12 %


TIRANE - Pėrfundon hartimi i draftit pėr standartet e pėrdorimit tė miellit nga Ministria e Bujqėsisė. Ministri Panariti dhe Unioni i prodhuesve te miellit rane dakord sot per te mbajtur ne nivelin 9% proteinat e miellit. Mė parė ky nivel ishte 12,5%. Nė draft ėshtė pėrcaktuar qė mielli me pėrqindje nga 9 - 11.5 % tė pėrdoret pėr ėmbėlsira, makarona dhe piza, ndėrsa niveli maksimal i proteinave ėshtė pėrcaktuar nė masėn 12 pėr qind, i cili ėshtė kusht qė tė pėrdoret pėr prodhimin e bukės masive qė konsumojnė qytetarėt shqiptarė. Hartimi i kėtij drafti erdhi pas urdhrit tė nxjerrė nga Ministria pėr uljen e normės sė proteinave nė miell. Nė draftin qė pritet tė hyjė nė fuqi sė shpejti janė pėrcaktuar edhe standardet e pėrbėrėsve tė tjerė tė miellit. Nė njė konferencė pėr shtyp dy ditė mė parė, ministri Panariti, sqaroi se masat qė po ndėrmerr ministria qė ai drejton, synojnė rritjen e standardit pėr cilėsinė e miellit.

HermesNews - ©2014