Video

23/10/2014 11:00:38

Kjo nuk i siguron qytetarėt

Ende asnjė vendim pėr rritje taksash, por nė tavolinėn e Ministrisė sė financave diskutohet rritje taksash pėr vitin tjetėr. Taksat qė mund tė ndryshojnė pėrsėri janė, akciza, tatimi mbi tė ardhurat personale, taksa pėr qarkullimin, tatimi mbi dividentin dhe tė ardhurat e tjera

TIRANE - Nuk ėshtė marrė ende asnjė vendim pėr rritjen e taksave, por kjo nuk do tė thotė se shqiptarėt pėr vitin e ri nuk do tė kenė rritje taksash. Propozimet e reja tė FMNsė janė nė tavolinėn e Ministrisė sė financave nė Tiranė. Ministri i financave Shkėlqim Cani kishte thėnė se parashikohen rritje taksash pėr vitin tjetėr. Dy nga taksat qė pritet tė kenė ndryshime janė akciza dhe tatimi mbi tė ardhurat personale. Tatimi mbi tė ardhurat personale tė pagės sė tė punėsuarve, kaloi nga tatimi i sheshtė 10 %, nė tatim progresiv. Njė ndėr taksat mė tė debatuara pėr rritjen e saj dhe efektet direkte qė jep tek qytetarėt ishte ajo e akcizės. Efekti financiar qė do tė ketė paketa fiskale nė buxhetin e shtetit pėr vitin e ardhshėm pritet tė jetė nė rreth L10 miliardė. Gjithashtu, diskutohet se pritet rritje e taksės sė qarkullimit dhe tatimi mbi dividentin dhe tė ardhura tė tjera. Aktualisht, taksa e qarkullimit ėshtė 17 lekė pėr ēdo litėr karburant dhe pritet qė fillim tė vitit pasardhės tė bėhet 27 lekė, pa pėrfshirė edhe TVSH-nė, qė e rrit kėtė vlerė dhe me 5.4 lekė tė tjera.

HermesNews - ©2014