Video

21/08/2014 18:01:20

Tė shfrytėzojmė paqen pėr zhvillim

Kryeministri kėrkon vėmėndjen e BEsė pėr fondet e zhvillimit tė Korridorit tė 8tė


TIRANE - "Jemi nė vitin e parė tė njė Ballkani ku nuk ka asnjė konflikt tė hapur, dhe ėshtė njė paqe qė ėshtė edhe njė hapėsirė e re pėr zhvillim, dhe gjėja qė ėshtė kuptuar nga tė gjithė ėshtė se duhet tė hyjmė nė njė fazė tė re me BE, si pjesė tė Europės ende tė pabashkuar dhe nė kėtė aspekt edhe ftesa e kancelares pėr samitin e ballkanit, vjen si rezultat i bazės sė pėrbashkėt tė kuptimit tė situatės", tha Rama nė njė konferencė pėr shtyp. "Rajoni si i tėrė nuk mund tė presė, pėr ēėshtje si Korridori 8 dhe nuk mund tė pėrballohet me buxhetet e vendeve tė rajonit, por duhet tė ketė dhe mbėshtetjen financiare. Kjo ka qenė kryefjala e kursit tė ri tė politikės sė jashtme nė raport me vendet partnere dhe jemi nė njė stacion ku duhet tė jemi tė gėzuar pėr arritjet, por duhet tė hapim njė proēes tė ri tė marrėdhėnieve tė reja me BE", tha Rama.

HermesNews - ©2014