Video

21/01/2013 15:42:35

Zhlerėsohet Leku

Monedha europiane ėshtė kėmbyer tė hėnėn me 139.54 lekė, duke shėnuar njė vlerėsim me 0,23 lekė gjatė kėsaj fillim jave, kundrejt fundjavės sė kaluar


TIRANE - Nė tregun e kėmbimit valutor vendas, monedha vendase Lek ka humbur pikė tė hėnėn kundrejt dollarit dhe monedhės sė pėrbashkėt evropiane Euro. Sipas kursit zyrtar tė Bankės sė Shqipėrisė, leku ėshtė zhvlerėsuar kundrejt valutave kryesore nė treg duke reflektur ecurinė nė bursat ndėrkombėtare, ndėrkohė qė sipas ekspertėve luhatjet i "dedikohen" kryesisht sezonalitetit.

Monedha europiane ėshtė kėmbyer tė hėnėn me 139.54 lekė, duke shėnuar njė vlerėsim me 0,23 lekė gjatė kėsaj fillim jave, kundrejt fundjavės sė kaluar. Vlerėsimi i euros ka ardhur si pasojė e forcimit tė tij nė bursat ndėrkombėtare, duke prekur nivelin e 1.33 USD.

Ndėrsa monedha e gjelbėrt amerikane, dollar ka mundur tė ruajė njė bilanc pozitiv nė treg. Sipas kursit tė BSH-sė, monedha amerikane ėshtė kėmbyer sot me 104.89 lekė, duke u vlerėsuar 0.46 lekė kundrejt ditės sė premte tė javės sė kaluar.

Lekė pėr njėsi tė monedhės sė huaj

Dollari Amerikan USD 104.89 +0.46
EURO EUR 139.54 +0.23
Poundi Britanik GBP 166.51 +0.15
Franga Zviceriane CHF 112.45 +0.77

HermesNews - ©2013