Video

18/08/2013 12:20:40

18% kredi te keqija ne Fier

Si pasojė e lojės aspak korrekte dhe gjynaheve tė rrjetit bankar ndaj biznesit, ky i fundit, tashmė ka shfaqur shenja tė theksuara ftohje ndaj bankave


FIER - Kryetari i Dhomės sė Tregtisė Fier, Shezai Ēobaj, nė njė prononcim ka kritikuar rrjetin bankar pėr politikat financiare qė ka aplikuar nė lidhje me kreditimin e bizneseve. Sipas tij, biznesi ėshtė kredituar me njė pėrqindje tepėr tė lartė interesi, tė pastudiuar, ēka ka sjellė edhe rrėnimin e disa bizneseve dhe rritjen e nivelit tė kredive tė kėqija.

"Bankat nuk kanė ditur tė krijojnė marrėdhėnie pune dhe patneriteti me biznesin, por kanė luajtur nė kurriz tė tij", deklaroi Ēobaj. "Interesi bankar qė ka aplikuar rrjeti bankar ndaj bizneseve ka qėnė shumė i lartė, duke dėmtuar jo vetėm interesat e biznesit, por edhe tė vetė bankave, pasi u rrit sė tepėrmi niveli i kredive tė kėqia", u shpreh ai. Sipas Ēobajt, niveli i kredive tė kėqija nė qarkun e Fierit shkon nė rreth 18%.

"Si pasojė e lojės aspak korrekte dhe gjynaheve tė rrjetit bankar ndaj biznesit, ky i fundit, tashmė ka shfaqur shenja tė theksuara ftohje ndaj bankave, madje, deri nė divorc prej tyre", tha Cobaj. Sipas tij, biznesi po aplikon njė formė tė re bashkėpunimi financiar, duke kredituar njėri-tjetrin, pavarėsisht rreziqeve qė paraqet kjo formė. Na ndiqni dhe nė Facebook

HermesNews - ©2013