Video

25/06/2014 18:00:15

Ku tė investosh nė botė ? Pėrgjigjen amerikanėt

Renditja e revistės Foreign Policy; Shqipėria pėrmirėsohet me 18 vende


TIRANĖ - Revista e njohur amerikane Foreign Policy ka publikuar pėr tė dytin vit radhazi Indeksin Bazė tė Rentabilitetit, Ku tė investosh nė botė, Edicioni 2014. Nė kėtė publikim, Foreign Policy vlerėson se Shqipėria ėshtė pėrmirėsuar me 18 vende, pasi ėshtė renditur nė vendin e 53-tė pėr vitin 2014, nga vendi i 71-te qė ishte nė vitin 2013, pėr mundėsitė e tėrheqjes sė investimeve tė huaja. Raporti i Foreign Policy bazohet nė tetė faktorė, pėr tė parashikuar atė se ēfarė investitorėt e huaj presin nė vendet ku duan tė investojnė. Kėto faktorė janė rritja ekonomike, stabiliteti financiar, siguria fizike, korrupsioni, varėsia nga qeveria, bashkėpunimi mes partnerėve lokalė, kontrolli mbi kapitalin dhe kursi i kėmbimit. Sipas rankimit tė Foreign Policy, Shqipėria zė vendin e 53-tė nė botė, nga 112 vende nė total. Nė kėtė renditje vihet re se Shqipėria qėndron pėrpara Serbisė, Bosnje-Hercegovinės dhe Kroacisė. Nė raportin e vitit 2013 tė Foreign Policy Shqipėria renditej nė vendin e 71.


Promo

HermesNews - ©2014