Video

24/09/2014 18:50:27

Adoptoni standarte pėr miellin

Koha tė mos operohet me standardet e vjetra, tė cilat nuk i pėrgjigjen kėrkesave tė sigurisė dhe cilėsisė


TIRANE - Ministri i Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave, Edmond Panariti vizitoi sot njė fabrikė mielli nė Tiranė, ku diskutoi rreth standardeve tė cilėsisė dhe sigurisė sė grurit dhe miellit, sipas nje njoftimi nga zyra e shtypit te Ministrise se Bujqesise. Duke ju refreruar burimit, Ministri Panariti tha se, tashmė ėshtė koha tė mos operohet me standardet e vjetra, tė cilat nuk i pėrgjigjen kėrkesave tė sigurisė dhe cilėsisė. Ai tha se Ministria e Bujqėsisė, Zhvillimit Rural dhe Administrimit tė Ujėrave inkurajon tė gjithė bizneset qė dėshirojnė tė merren mė tregtimin, pėrpunimin dhe prodhimin e miellit qė tė adoptojnė kėto standarde tė larta dhe tė pėrparuara. “Pra tė gjithė operatorėt duhet tė marrin masa duke filluar nga fillimi i tetorit , ne do tė zbatojmė rigorozisht standardet e reja tė cilėsisė dhe sigurisė tė grurit dhe tė miellit shqiptar”, tha Ministri Panariti.

HermesNews - ©2014