Video

10/10/2014 14:21:06

Britani, kredia e parė nė juan

Ministria e Financave ka zgjedhur tre banka pėr ta ndihmuar nė kėtė proces


LONDĖR - Britania e Madhe njoftoi sot se po pėrgatitej pėr emetimin e njė kredie nė juan, qė do tė jetė e para e kėtij lloji jashtė Kinės mes vendeve perėndimore. Ministria e Financave ka zgjedhur tre banka pėr ta ndihmuar nė kėtė proces, ”Bank of China” dhe dy banka britanike ”HSBC” dhe ”Standard Chartered”, tė dyja me vendndodhje nė Azi.

“Ne kemi nisur procesin pėr kredinė e parė britanike nė juan, e para e kėtij lloji nga ana e njė vendi perėndimor. Kjo ėshtė njė etapė e re pėr riforcimin e pozicionit tė Britanisė sė Madhe si qendėr e financės botėrore”, theksoi ministri i Financave, George Osborne.

”Kredia, principi i sė cilės ishte njoftuar nė muajin shtator, do tė nisė nė kohėn e duhur, nė funksion tė kushteve tė tregut”, shtoi ministri. Fondet do tė pėrdoren pėr tė mbėshtetur rezervat nė devizė tė vendit, qė ka nė dispozicion pėr momentin vetėm nė dollarė amerikan dhe kanadez, euro dhe jen.

Qeveria britanike ka nėnvizuar nė mėnyrė tė pėrsėritur rėndėsinė e njė riforcimi tė lidhjeve ekonomike me Kinėn.

“Rritja e eksporteve tona drejt ekonomive nė rritje tė ndjeshme ashtu si Kina ėshtė nė qendėr tė planit tonė ekonomik afatgjatė, ashtu si dhe fakti pėr tė tėrhequr mė shumė investime”, nėnvizoi George Osborne.

“Pėr kėtė ne duhet tė sigurohemi qė monedha kineze ėshtė pėrdorur dhe kėmbyer kėtu sepse kjo nuk do tė ishte e vlefshme vetėm pėr Kinėn por gjithashtu pėr punonjėsit dhe investimet britanike”, nėnvizoi ai.

Autoritetet britanike janė pėrfshirė nė njė operacion influencues qė parashikon tėrheqjen e kapitaleve kineze nė qytetin e Londrės, ku zhvillohen tashmė rreth 60 pėr qind e kėmbimeve nė juan tė realizuar jashtė Kinės.

HermesNews - ©2014