Video

01/03/2014 17:48:40

L154 mln tė mbledhura nga taksat pėr pasurinė

Tė ardhurat e parashikuara pėr t’u mbledhur si Taksė mbi Pasurinė gjatė gjithė vitit llogariten 3,542 milionė lekė
TIRANE - Tė ardhurat e mbledhura nga taksa mbi pasurinė nė buxhetin e shtetit gjatė muajit janar tė kėtij viti llogariten 154 milionė lekė.Sipas statistikave zyrtare tė Ministrisė sė Financave, tė ardhurat e parashikuara pėr t’u mbledhur si Taksė mbi Pasurinė gjatė gjithė vitit llogariten 3,542 milionė lekė. Duke i krahasuar shifrat e muaji me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė (2013) tė ardhurat nga taksa mbi pasurinė rezultojnė nė rėnie. Gjatė janarit tė viti 2013 u arkėtuan si Taksė mbi Pasurinė rreth 206 milionė lekė. Tek Taksa mbi pasurinė, pėrfshihen taksa mbi ndėrtesat dhe taksa mbi tokėn bujqėsore.Taksės mbi pasurinė e paluajtshme i nėnshtrohen tė gjithė personat fizikė ose juridikė, vendas ose tė huaj, pronarė tė pasurive tė mėsipėrme nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, pavarėsisht nga niveli i shfrytėzimit tė kėtyre pasurive. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014