Video

15/06/2013 11:45:24

Bankat kėrkojnė reforma strukturore

Aktualisht, objektivi kryesor duhet tė jetė rigjallėrimi i rritjes ekonomike, duke ruajtur qėndrueshmėrinė e treguesve makroekonomikė dhe financiarė


TIRANE - Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, Ardian Fullani, ka ritheksuar nevojėn pėr ndėrmarrjen e reformave tė shpejta strukturore nė ekonomi, veēanėrisht nė drejtim tė zhvillimit tė tregut financiar, krijimin e politikave publike mbėshtetėse pėr sektorėt e ekonomisė me potencial tė rėndėsishėm zhvillimi dhe pėrmirėsimin e mėtejshėm tė klimės sė biznesit.

Aktualisht, objektivi kryesor duhet tė jetė rigjallėrimi i rritjes ekonomike, duke ruajtur qėndrueshmėrinė e treguesve makroekonomikė dhe financiarė. Fullani e ka bėrė kėtė deklaratė nė mbledhjet vjetore tė Fondit Evropian pėr Evropėn Juglindore (EFSE), mbajtur nė Sarajevė, Bosnje-Hercegovinė, pak ditė mė parė. Nė kėtė aktivitet merrnin pjesė guvernatorė tė bankave qendrore, pėrfaqėsues tė institucioneve ndėrkombėtare, akademikė, investitorė privatė, etj.

Gjatė ditės sė parė, Guvernatori Fullani mori pjesė nė Mbledhjen e Grupit Kėshillimor tė EFSE, ku tė pranishmit diskutuan mbi zhvillimet nė ekonomitė e vendeve tė Evropės Juglindore, kryesisht pėr sistemin bankar dhe rolin e rėndėsishėm tė Fondit nė zhvillimin dhe bashkėpunimin rajonal.Ndėrsa nė ditėn e dytė Guvernatori i Bankės sė Shqipėrisė, mori pjesė nė Konferencėn "Strong partners-strong impact". Gjatė diskutimeve pjesėmarrėsit theksuan rėndėsinė e lidhjes qė ekziston ndėrmjet institucioneve tė forta financiare dhe ndikimit qė ato kanė tek klientėt e tyre.

Gjatė diskutimit tė tij nė panelin e Guvernatorėve, z. Fullani u shpreh pėr nevojėn e pasjes sė institucioneve financiare tė mirėkapitalizuara dhe likuide, si parakusht pėr pėrballimin e efekteve tė krizės ndėrkombėtare dhe pėr ruajtjen e kontributit tė tyre nė ndėrmjetėsimin financiar. Ai gjithashtu prezantoi veprimet e Bankės sė Shqipėrisė me natyrė ligjore, prudenciale dhe monetare, qė synojnė tė adresojnė problemin e rėnies sė cilėsisė sė aktiveve tė sektorit bankar nė kushtet e ngadalėsimit tė rritjes ekonomike.

HermesNews - © 2013