Video

02/05/2014 17:00:37

Mė pak gaz pėr ata qė nuk paguajnė

Lajmi i ministrisė, tė gjitha vendet qė nuk paguajnė nuk do tė furnizohen me gaz


VARSHAVĖ - Rusia do tė reduktojė livrimin e gazit nė Ukrainė nė rast tė mungesės sė parapagimit nė muajin maj, deklaroi sot nė Varshavė ministri rus i Energjisė, Alexandre Novak. “Deri mė 31 maj duhet tė bėhet pagesa e livrimeve. Nėse fatura pėr muajin qershor nuk do tė paguhet brenda datės 31 maj, Gazprom do tė ketė tė drejtė reduktimin e livrimeve tė gazit pėr Ukrainėn ose pėr tė mbajtur livrimet nė njė nivel qė do tė vendoset para 31 majit”, theksoi ai nė pėrfundim tė njė takimi me homologun ukrainas, Juri Prodan dhe komisonerin evropian pėr Energjinė, Gunther Oettinger.

HermesNews - ©2014