Video

28/05/2013 10:51:59

Rritja me e madhe e ēmimit te energjise ne Europe

'Nė gjysmėn e dytė tė vitit 2012, ēmimet e energjisė nė Qipro janė rritur 20,6 pėr qind nė krahasim me tė njėjtė periudhė tė vitit 2011


NIKOZIA - Rritja mė e lartė e ēmimeve tė energjisė elektrike nė Evropa ėshtė regjistruar nė Qipro dhe nė Greqi nė gjysmėn e dytė tė vitit 2012, sipas tė dhėnave tė Shėrbimit Statistikor Evropian (ESS). ''Nė gjysmėn e dytė tė vitit 2012, ēmimet e energjisė nė Qipro janė rritur 20,6 pėr qind nė krahasim me tė njėjtė periudhė tė vitit 2011'', tha ky shėrbim. ''Pėr kėtė periudhė tė vitit tė kaluar 100 kilovat energji elektrike nė Qipro kanė kushtuar 29,15 euro, ndėrsa mesatarja pėr Evropėn ėshtė 19,7 euro'', shtoi ai. Rritja e dytė mė e madhe e ēmimit tė energjisė elektrike ėshtė regjistruar nė Greqi, 15 pėr qind.

HermesNews - ©2013