Video

04/02/2013 17:34:02

Spanjė: rriten eksportet shqiptare

Nė 11 muajt e vitit 2012, eksportet u rritėn drejt tregjeve spanjolle me rreth 73%, ndėrsa shėnuan njė bazė vjetore me 166%, duke e vendosur partnerin e dytė


TIRANĖ - Spanja ėshtė kthyer nė partnerin e dytė tregtar pėr eksportet pas Italisė, duke zėnė 9.4% tė totalit tė tyre, kryesisht me minerale dhe naftė. Nė 11 muajt e vitit 2012, eksportet u rritėn drejt tregjeve spanjolle me rreth 73%, ndėrsa shėnuan njė bazė vjetore me 166%, duke e vendosur partnerin e dytė.

Sipas INSTAT, eksportet drejt Spanjės nisėn rritjen e tyre nė tri vitet e fundit, 2009-2012 dhe nė 9 muajt e vitit qė kaloi u eksportuan rreth 18.5 miliardė lekė mallra. Krahasuar me vitin 2009, eksportet u rritėn 17 herė nė janar-nėntor, 2012.

Nė kėtė rritje peshėn kryesore e dhanė eksportet e lėndėve energjetike dhe mineraleve drejt tregut spanjoll. Nga tė dhėnat e INSTAT, mineralet pėrbėjnė rreth 91% tė totalit tė eksporteve tė mallrave shqiptare nė Spanjė.

Kompania kanadeze, e vetmja eksportuese e naftės nė vend, "Bankers Petroleum", ka shitur naftė tek partneri kryesor i saj "British Petroleum", ku rreth 70% tė naftės e ka ēuar nė Spanjė.

HermesNews - ©2013