Video

14/11/2014 12:18:16

Lajm pozitiv pėr ekonominė franceze

0,3 % rritje ekonomike pėr tremujorin e tretė nė Francė


PARIS - Franca regjistroi nė 3 mujorin e tretė njė rritje ekonomike prej 0,3 % nė raport me tremujorin e dytė, njofton Instituti Kombėtar i Statistikave dhe studimeve ekonomike, qė kishin rishikuar nė rėnie zhvillimin e Prodhimit tė Brendshėm Bruto nė tremujorin e dytė, me - 0,1 %. Ministri francez i financave, Michel Sapin tha nė njė komunikatė se parashikimet qeveritare pėr njė rritje prej 0,4 % nė 2014 ishin pėrmirėsuar, duke gjykuar se aktiviteti do tė mbetej i dobėt. Investimet publike ashtu dhe ato private kanė pėsuar njė rėnie prej 0,6 pėr qind nė tremujorin e tretė.

HermesNews - © 2013