Video

02/05/2014 14:08:47

Shenjat e para pozitive per ekonominė

Nė njė konferencė pėr shtyp Ahmetaj theksoi se kjo rritje eshtė ende modeste dhe e pakonsoliduar, por theksoi ai, shejnat e para po shihen tek rritja e eksporteve


TIRANE - Ministri i Zhvillimit Ekonomik Tregtisė dhe Industrisė, Arben Ahmetaj, deklaroi tė premten se ekonomia shqiptare po shfaq shenjat e para tė rritjes. Nė njė konferencė pėr shtyp Ahmetaj theksoi se kjo rritje eshtė ende modeste dhe e pakonsoliduar, por theksoi ai, shejnat e para po shihen tek rritja e eksporteve, importeve dhe tek tė ardhurat. Kėto, sipas tij, janė shenja tė drejtpėrdrejta tė rritjes ekonomike qė tregojnė se pėrpjekja e qeverisė shqiptare dhe donatorėve, pėrshfirė edhe Italinė, po funksionon. Ministri vuri nė dukje se qeveria po ndėrmerr njė sėrė masash pėr pėrmirėsimin e klimės sė biznesit me qėllim tėrheqjen e sa mė shumė investitorėve tė huaj nė vend.

HermesNews - ©2014