Video

06/05/2014 12:08:37

Ulet papunėsia nė Spanjė

Kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy e cilėson tė pamjaftueshme


MADRID - Papunėsia nė Spanjė regjistroi nė muajin prill njė rėnie historike, por kjo mbetet e pamjaftueshme, theksoi sot kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, duke kujtuar situatėn dramatike tė vendit me pesė milionė punėkėrkues. ”Gjatė muajit prill. ekonomia e katėrt e zonės euro ka regjistruar njė ulje tė numrit tė tė papunėve me 2,33 pėr qind, rreth 111 565 persona mė pak”, njoftoi Ministria e Punės. “Kjo ėshtė njė shifėr e mirė dhe kryesore ėshtė se tashmė ekziston njė ndryshim i tendencės”, theksoi kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, pėr radion Cadena Ser. Ai nėnvizoi se kjo ulje e papunėsisė ėshtė krejtėsisht e pamjaftueshme. Sipas mėnyrave tė ndryshme zyrtare tė llogaritjeve, vendi numėron rreth 4,7 dhe 5,9 milionė tė papunė, pėr njė pėrqindje papunėsie prej 25,93 pėr qind nė tremujorin e tretė.

HermesNews - ©2014