Video

27/06/2013 16:14:51

Bien konsumet dhe eksportet: Irlanda, zyrtarisht nė reēesion

Gjatė tremujorit tė parė, produkti i brendshėm bruto pėsoi njė rėnie prej 0,6 pėr qind nė krahasim me tremujorin paraardhės


LONDĖR - Irlanda gjendet sėrish zyrtarisht nė recesion me tre tremujorė tė njėpasnjėshėm qė shėnuan rėnie ekonomike, sipas statistikave zyrtare tė publikuara sot. "Gjatė tremujorit tė parė, produkti i brendshėm bruto pėsoi njė rėnie prej 0,6 pėr qind nė krahasim me tremujorin paraardhės", citoi Zyra Qendrore irlandeze e Statistikave. Kjo situatė erdhi veēanėrisht si pasojė e rėnies sė konsumit dhe eksporteve, faktorė tepėr tė rėndėsishėm pėr ekonominė irlandeze, tė varur nga zona euro.

HermesNews - © 2013