Video

22/05/2013 10:40:37

Rritet eksporti i bimėve mjekėsore

Tregu i huaj po shton kėrkesat pėr bimėt mjekėsore qė rriten nė vendin tonė


TIRANE - Fermerėt nė mbarė vendin po rrisin ndjeshėm interesin pėr kultivimin e bimėve mjeksore, duke shėnuar dhe rritjen e ekporteve tė tyre. Gjok Vuksani, drejtor i Agjencisė sė Zhvillimit Bujqėsor dhe Rural, nė njė prononcim tha se, njė numėr i lartė kėrkesash janė regjistruar pėr tė pėrfituar subvencione nė kultivimin sherebelės, ēajrave me veti curative, si dhe bimė aromatike.

Sipas tij, tregu i huaj po shton kėrkesat pėr bimėt mjekėsore qė rriten nė vendin tonė dhe kėto kultura gjejnė mjaft hapėsira pėr shitje me ēmime tė leverdisshme.

Eksporti i bimėve medicinale gjatė kėtij viti ėshtė rritur ndjeshėm krahasuar me tė njėjtėn periudhė tė njė viti mė parė dhe tendenca nė rritje duket se do tė vijojė edhe nė muajt ardhshėm.

Gjatė vitit 2012, nė Amerikė, Itali, Francė, dhe vende tė tjera janė eksportuar rreth 700 tonė bimė tė pėrpunuara dhe esenca. Por, Vuksani shprehet se, tregtimi i bimėve medicinale nė vend po bėhet pjesė e plan bizneseve.

HermesNews - ©2013