Video

03/01/2013 12:31:02

1,8 miliarde per ish-pronaret

Kompensimi nė vlerė pėr ish-pronaret nė vitin 2010 arriti nė 1.750 milionė lekė, nė vitin 2011 ishte 1.655 milionė lekė dhe nė 2012 arriti nė 1.800 milionė lekė


TIRANE - Pėr kompensimin financiar pėr ish-pronarėt buxheti i shtetit pėr vitin qė sapo ka nisur parashikon fondin prej 1.800 milionė lekė, njė vlerė sa 0.1% e % PBB, fond i barabartė mė vitin 2012. Kompensimi nė vlerė pėr ish-pronaret nė vitin 2010 arriti nė 1.750 milionė lekė, nė vitin 2011 ishte 1.655 milionė lekė dhe nė 2012 arriti nė 1.800 milionė lekė. Buxheti 2013 parashikon tė ardhurat e fondeve speciale, ku pėrfshihen kontributet e sigurimeve shoqėrore e shendetesore dhe tė ardhurat pėr kompensimin nė vlerė tė pronarėve. Nė total, buxheti parashikon vlerėn 60.9 miliard lekė me rritje 4.8% mė shumė, krahasuar me tė pritshmin pėr vitin 2012, ose rreth 4.3% tė PBB.

HermesNews - ©2013