Video

11/08/2014 17:46:18

Surpriza Albpetro

Rritja e prodhimit ditor tė naftės nga puset, mirėadministrimi mė i mirė i shpenzimeve, eficenca e burimeve njerėzore, treguesit financiarė dhe teknikė, ndikuan nė kėtė rezultat


TIRANE - Nė periudhėn Janar-Qershor kompania publike e nxjerrjes sė naftės, “Albpetrol” sh.a derdhi nė buxhetin e shtetit 1,2 miliardė lekė, ose 63% me shumė se e njėjta periudhė e vitit tė kaluar. Rritja e prodhimit ditor tė naftės nga puset, mirėadministrimi mė i mirė i shpenzimeve, eficenca e burimeve njerėzore, treguesit financiarė dhe teknikė, ndikuan nė kėtė rezultat, bėjnė tė ditur burimet zyrtare tė kompanisė.

Sipas tyre, nga muaji shtator 2013 deri sot, prodhimi i naftės nga “Albpetrol” ėshtė rritur 41% mė shumė. Nga 80.5 ton/ditė naftė e nxjerrė vjet, ka arritur nė 6 muajt e parė nė 127.2 ton naftė/ditė, pasojė e rritjes sė numrit tė puseve aktive tė nxjerrjes sė naftės. Kėshtu nga muaji tetor 2013 kur vetėm 786 puse ishin aktive pėr prodhim nė “Albpetrol”, sot kanė arritur nė 874 puse nafte aktive.

“Albpetrol” ka pėrfunduar ristrukturimin e shoqėrisė dhe nga 2.894 punonjės, qė ishin nė Tetor 2013, sot ka nė punė 1950 punonjės, ndėrsa ka ringritur strukturat studimore dhe ka aktivizuar projekte madhore, sikurse ėshtė projekti i gazit tė Dumresė.

Me paketėn e re fiskale qė hyri nė fuqi mė datė 1 Janar dhe bashkėpunimi me kompanitė e Marrėveshjeve Hidrokarbure, ka ndikuar nė dyfishimin e pagesave prej tyre pėr buxhetin e shtetit dhe nė ulje tė ndjeshme tė borxhit ndaj “Albpetrol”. Nga 67.606 ton naftė detyrim, qė ato i detyroheshin kompanisė publike nė 2013, sot ky borxh arrin nė 8.241 Ton naftė, me ulje 59.365 ton.

HermesNews - ©2014