Video

04/02/2014 19:28:29

Ulje tė normave tė interesit nė Lekė

Nė kushtet kur bankat nuk kanė ku tė investojnė, ato janė mė tė prirura tė ofrojnė norma interesi tė ulta
TIRANE - Bankat parashikojnė tė ulin normat e interesit pėr kredinė nė lekė, ndėrsa nuk pritet tė ketė ndryshime tė ndjeshme nė interesat pėr kredinė nė valutė. Ekspertėt vėrejnė se njė nga arsyet ėshtė rėnia e kėrkesės pėr kredi nga bizneset, e cila mbetet ende e dobėt edhe nė tremujorin e fundit tė vitit 2013. Ndėrsa nė kushtet kur bankat nuk kanė ku tė investojnė, ato janė mė tė prirura tė ofrojnė norma interesi tė ulta. Sipas tyre, liberalizimi i politikės monetare nga Banka Qėndrore po stimulon bankat qė tė ulin normėn e interesit tė kredive, faktor qė lidhet pozitivisht me rritjen ekonomike tė vendit dhe zhvillimin e biznesit. Duke e vlerėsuar pritshmėrinė e bankave pėr tė ulur normat e interesit pėr kreditė nė lekė, ekspertėt shprehen se “ky veprim do tė ishte i rėndėsishėm pėr vetė bankat, pėr arsye se bankat kanė pasur njė rritje tė portofolit tė kredive problematike. Njė ulje e normės sė interesit do tė ndikonte edhe nė tregun ndėrbankar, nė huadhėnien e parave nė tregun ndėrbankar. Pra do tė ulte koston e marrjes sė parasė nga vetė sistemi bankar”. Na ndiqni dhe nė Facebook dhe Twitter

HermesNews - ©2014