Video

27/05/2014 17:19:22

Drejt Bankės Bujqėsore

Ideja pėr krijimin e Bankės Rurale, ashtu sikundėr u cilėsua edhe nga vetė ministri i Financave, Shkėlqim Cani pak kohė mė parė, ende shihet si ''utopike'' edhe nga ekspertėt pėr vetė problematikėn qė paraqet kreditimi i kėtij sektori


TIRANE - Miratimi ditėt e fundit nga Kuvendi i Shqipėrisė, i pr/ligjit pėr sigurimin e depozitave nė mikrofinacė shihet nga institucionet e linjės si njė hap mė afėr drejt krijimit tė bankės bujqėsore. Kreditimi i bujqėsisė nga mikrofinanca mbulon 45% tė popullsise dhe kredia me probleme zė 7% tė totalit tė financimit duke u vlerėsuar nga Banka e Shqipėrisė pr nivelin mė tė ulėt tė kėtij treguesi. Nderkohė qė mikrokredia mbetet njė ndėr partnerėt e vetėm dhe tė rėndėsishėm nė zhvillimin rural tė vendit. Edhe pėr ekspertėt e BE-sė, nė Shqipėri ėshtė e rėndėsishme qė t’i jepet mė shumė akses financiar kėtij sektori, duke qenė se sė bashku me turizmin vlerėsohen si burimet e mundshme tė zhvillimit ekonomik. Ekspertėt e ekonomisė gjykojnė se kreditimi i bujqėsisė nė vend mbetet nė trema shumė modest. Vetėm 1% e totalit tė kredisė pėr biznes zė kreditimi i bujqėsisė nga bankat.

HermesNews - ©2014