Video

29/09/2014 16:11:04

Rritet sigurimi vullnetar

3,128 milionė lekė, ose 8.25% mė shumė se nė periudhėn Janar - Gusht 2013 janė rritur primet e sigurimit vullnetar


TIRANĖ - Primet e sigurimit vullnetar, gjatė periudhės Janar - Gusht 2014 arritėn rreth 3,128 milionė lekė, ose 8.25% mė shumė se nė periudhėn janar-gusht 2013, ndėrsa numri i kontratave tė sigurimit vullnetar u rrit me 0.63% krahasuar me periudhėn janar-gusht tė njė viti mė parė. Sipas statistikave zyrtare tė Autoritetit tė Mbikqyrjes Financiare, sigurimet vullnetare tė jo-jetės gjatė periudhės janar-gusht 2014, patėn rritje me rreth 7.53% kundrejt periudhės janar-gusht 2013. Nė portofolet e pronės, pėrgjegjėsive, garancive tė cilat gjatė periudhės janar-gusht 2014, siguruan rreth 1,506 milionė lekė tė ardhura nė total, vendin e parė e zunė zjarri dhe dėmtime tė tjera nė pronė, me rreth 67.30% tė pasuara nga sigurimi i pėrgjegjėsive tė pėrgjithshme civile me rreth 20.60% tė totalit. Referuar statistikave, nė portofolin “sigurimi nga zjarri dhe forcat e natyrės”, gjatė periudhės janar-gusht 2014, vihet re njė rritje prej 19.38% e volumit tė primeve tė shkruara bruto tė kėtij portofoli dhe njė rritje me 0.74% e numrit tė kontratave tė sigurimit, krahasuar me periudhėn janar-gusht tė viti 2013. Tė ardhurat nga sigurimet e aksidenteve dhe shėndetit, gjatė periudhės janar-gusht 2014, arritėn nė rreth 545 milionė lekė, duke shėnuar rritje prej 18.02% nė krahasim me periudhėn janar-gusht 2013.
Primet nga sigurimet e Jetės gjatė periudhės janar-gusht 2014, arritėn rreth 699 milionė lekė, ose rreth 10.79% mė shumė se nė periudhėn janar-gusht tė vitit tė kaluar.

HermesNews - ©2014