Video

21/08/2013 15:26:26

Decentralizohen fondet e BE-se

Ai, e bėn Shqipėrinė vendin e parė nė rajon qė merr pėrsipėr prokurimin e fondeve tė BE-sė


TIRANĖ - Kėshilli i Mnistrave miratoi tė Mėrkurėn vendimin pėr decentralizimin e pėrdorimit tė fondeve tė Komisionit Europian (KE). Berisha e konsideron vendimin tė rėndėsishėm.

Ai, e bėn Shqipėrinė vendin e parė nė rajon qė merr pėrsipėr prokurimin e fondeve tė BE-sė. "Pėr kėtė qėllim janė ngritur njėsitė pėrkatėse, ku mė e madhja ėshtė nė Ministrinė e Financave, por krahas kėsaj do tė funksionojnė njėsitė nė tė gjitha ministritė e linjės, tė kualifikuara dhe tė ēertifikuara nga vetė ekspertėt e fushės sė KE-sė", u shpreh Berisha.

Duke e konsideruar kėtė njė arritje tė madhe pėr administratėn shqiptare, kryeministri theksoi se pėr kėtė qėllim, njė dokument prej mbi 6 mijė faqesh i ėshtė paraqitur KE-sė pėr akreditimin e kėtyre strukturave dhe ēertifikimin e tyre nga BE.

HermesNews - ©2013